Evrenye'den Doğal Kestane Balı

Bitki Varlığı

Karadeniz bölgesinin zengin bitki örtüsü içinde yer alan kestane ağacı, boyu 10-15 metreye ulaşan dolgun gövdeli ve uzun ömürlü bir ağaçtır. Çiçeklenme dönemi haziran ayıdır.

Üretimini yaptığımız kestane balı, kestane ağacının çiçeklerinden ve bölgenin kendine özgü bitki çeşitlerinden elde edilir.

   

Arı Kovanı

Kovanlar arıların sağlıklı bir gelişim sergileyebilmelerine uygun özellikte olmalıdır. Kovanların bakım ve temizliği kolay yapılabilmelidir. Kovan için en doğal ve mükemmel malzeme ahşaptır.

Üretim koşullarına ve bakım kolaylığına sahip ahşap kovanlarımız bal üretimimizin verimliliği ve ürün kalitesinde önemli bir faktördür.

   

Bal Hasadı

Olgunlaşmış balların kovandan alınmasına bal hasadı adı verilir. Hasat olgunluğuna gelen bal dolu petek gözleri, arılar tarafından balmumu ile kapatılır. Bu işleme ''balın sırlanması'' denir. Eğer ballı bir peteğin en az üçte ikisinde bal dolu gözler sırlanmışsa bu peteğin balı olgunlaşmış demektir.

Ürettiğimiz balların uygun kıvam ve yüksek kalitede olması için, mutlaka çerçevelerin üçte ikisinin sırlanıp bal kıvamının hasat olgunluğuna erişmiş olması beklenir.

   

Bal Sağımı

Hasat edilen ballar, sağım odasında süzme işlemi için bal süzme makinasına alınmadan önce sırlı peteklerin sırları alınır.

Üretim zincirimizin her aşamasında olduğu gibi hasat ve sağım işleminde de temizlik şartlarına önem verilip, hasat ve sağım işlemi titizlikle yapılır.

   

Süzme Bal

Sırları alınan bal çerçeveleri, bal süzme makinasında sağılarak süzme bal haline getirilir. Ürettiğimiz ve üretimi yaptırmış olduğumuz kestane balını süzme bal olarak satışa sunmaktayız.

   

Dinlendirme ve Dolum

Süzme işleminden sonra ballar dinlenme ve dolum tankına alınır. Ballarımız dinlenme süresinin bitiminde 900 gr kavanozlara ve isteğe göre farklı gramajlara dolumu yapılarak satılaşa sunulmaktadır.

   

Satış ve Teslimat

900 gr lık kavanozlara dolumu yapılarak etiketlenen ballarımız paketlenerek başta İstanbul olmak üzere yurt geneline satışı yapılmaktadır.

İnternet ve telefon yoluyla gelen siparişlerin ödeme tercihi (Banka Havalesi / EFT, Posta Çeki ve Kapıda Ödeme) yapıldıktan sonra ücretsiz kargo ile adrese teslim gönderilmektedir.